Aneks Manifestu Mozilli
Deklaracja zdrowego Internetu
Otwarty i ogólnoświatowy Internet jest najpotężniejszym zasobem komunikacji i współpracy w historii. Ucieleśnia on nasze najgłębsze nadzieje na rozwój ludzkości. Zapewnia nowe możliwości nauczania, budowania poczucia wspólnoty z całym światem i rozwiązywania ważnych problemów dotykających nas wszystkich.
Przez ostatnie dziesięciolecie ta nadzieja spełniła się na wiele sposobów. Byliśmy także światkami wykorzystywania potęgi Internetu do zwiększania podziałów, podżegania do przemocy, szerzenia nienawiści i celowego manipulowania faktami i rzeczywistością. Nauczyliśmy się, że musimy bardziej jednoznacznie określić, jak widzimy Internet w przyszłości. Robimy to teraz.
- Zobowiązujemy się budować Internet dla wszystkich ludów świata — w którym czyjeś dane demograficzne nie decydują o dostępie do sieci, możliwościach i jakości z niej korzystania.
- Zobowiązujemy się budować Internet promujący kulturalną wymianę zdań, godność człowieka i swobodę wypowiedzi.
- Zobowiązujemy się budować Internet wzmacniający krytyczne myślenie, racjonalne argumenty, dzielenie się wiedzą i sprawdzalne fakty.
- Zobowiązujemy się budować Internet przyspieszający współpracę między zróżnicowanymi społecznościami, działającymi razem dla wspólnego dobra.
10 naszych pryncypiów
-
01
Internet jest integralną częścią współczesnego życia — kluczowym elementem w edukacji, komunikacji, współpracy, biznesie, rozrywce i społeczeństwie jako takim.
-
02
Internet jest globalnym, publicznym zasobem, który musi pozostać otwarty i dostępny.
-
03
Internet musi wzbogacać życie ludzi.
-
04
Bezpieczeństwo i prywatność jednostek w Internecie jest wartością fundamentalną i nie może być postrzegane jako opcjonalne.
-
05
Jednostki muszą mieć możliwość kształtowania Internetu i sposobu, w jaki z niego korzystają.
-
06
Skuteczność Internetu jako publicznego zasobu zależy od możliwości wymiany informacji (protokołów, formatów danych, treści), innowacji i zdecentralizowanego uczestnictwa na całym świecie.
-
07
Wolne oprogramowanie o otwartych źródłach promuje rozwój Internetu jako zasobu publicznego.
-
08
Transparentne procesy oparte o społeczności promują aktywne uczestnictwo, odpowiedzialność i zaufanie.
-
09
Zaangażowanie środowisk komercyjnych w rozwój Internetu wnosi wiele pożytku; równowaga pomiędzy zyskami komercyjnymi i pożytkiem publicznym jest niezmiernie ważna.
-
10
Podkreślanie korzystnych dla społeczeństwa aspektów Internetu jest ważnym celem, wartym naszego czasu, uwagi i poświęcenia.